1396/01/19      # 1913 

نکاتی قابل تامل در خصوص لایحه هوای پاک  

به گزارش خبر خودرو، هفته گذشته و همزمان با اغاز اولین جلسات علنی مجلس در سال 96 بود که لایحه هوای پاک به تصویب نمایندگان مجلس رسید. نمایندگان در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه هوای پاک، تمامی خودروسازان داخلی و وارد کنندگان خودروهای خارجی را مکلف کردند تا حداقل 2 سال تمام یا 40 هزار کیلومتر نسبت به گارانتی خودروهای مشتریان خود اقدام کنند. همچنین مجلس نشینان در بخش دیگری از لایحه هوای پاک و در جریان بررسی جزئیات دیگری از این لایحه، با کاهش مدت زمان معاینه فنی خودروها به 4 سال و خروج خودروهای فرسوده و ممنوعیت خرید و فروش این خودروها موافقت نمودند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با توجه به بخشی از مصوبه لایحه هوای پاک گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت، هم اکنون کلیه خودروها اعم از تولیدی و وارداتی دارای 2 سال  یا 40 هزار کیلومتر گارانتی می باشند هر چند برخی از خودروسازان نسبت به افزایش این میزان نیز اقدام نموده به طوری که امروز برخی از خودروها تا 5 سال نیز توسط خودروساز ضمانت( گارانتی) می شوند.

احمد نعمت بخش افزود:  همواره در جریان بازار رقابت، شرکتها تلاش می کنند، امکانات و تسهیلات بهتری را برای  مصرف کنندگان فراهم نمایند.

وی همچنین به بخش دیگری از مصوبه لایحه هوای پاک و کاهش مدت زمان معاینه فنی خودروهای شخصی و عمومی پرداخت و اظهار داشت: هر چند کاهش سن معاینه فنی خودروها به 4 سال برای خودروهای شخصی تصمیم خوبی است، اما قطعا مناسب تر بود که این زمان به 2 سال کاهش می یافت.

وی تصریح کرد:  در صورتی که  خودروهایی که 2 سال و یا حداقل 3 از تولید آنها می گذرد، ملزم به انجام معاینه فنی می گردیدند، مسلما اقدام بهتری جهت اطمینان از صحت عملکرد خودروها در زمینه فنی و ایمنی و کنترل آلایندگی های هوا بود.

وی در ادامه با اشاره به اقدام بسیار پسندیده نمایندگان در تصویب بخش دیگری از لایحه هوای پاک مبنی بر خروج خودروهای فرسوده، گفت:  در شرایطی که یک خودرو فرسوده،  50 برابر یک خودرو نو آلودگی ایجاد می کند، اقدام مجلسیان در تصویب این بخش از لایحه هوای پاک اقدام بسیار ارزشمندی است که قطعا در کاهش آلودگی هوا نقش موثر را خواهد داشت.

دبیر انجمن خودروسازان ایران افزود: چنانچه یک میلیون دستگاه خودرو فرسوده در تهران وجود داشته باشد، معادل 50 میلیون دستگاه خودرو نو و در حال تردد آلودگی ایجاد می کنند.

نعمت بخش تصریح کرد:  اینکه بر اساس این بخش از مصوبه لایحه هوای پاک، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف گردیده تا خودروهای فرسوده را در ازای هر روز تردد در مناطق ممنوع اعلام شده، جریمه نماید و  همچنین دولت مکلف شده تا در بودجه سالیانه ردیفی به منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت جایگزین کردن خودروهای فرسوده تعیین نماید،قطعا اقدام مناسبی جهت خروج و تشویق دارندگان این خودروها که عمدتا از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند، خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: امید است با اجرایی  نمودن مصوبات قانونی مجلس در جریان لایحه هوای پاک به خصوص خروج خودروهای فرسوده،  شاهد هوای بهتری در شهرها و حفظ سلامتی شهروندان باشیم.

 
  ::  تماس با ما   :: 
Copyright 2010, asscc.ir, All right reserved انجمن صنفی شرکتهای خدمات پس از فروش خودرو