1395/07/26      # 1822 

نگاهی متفاوت به صنعت خودرو و قطعه سازی ایران  

به گزارش خبر خودرو، عضو هیات مدیره خانه صنعت ، معدن و تجارت ایران می گوید در شرایطی که تولیدکننده خارجی منابع مالی را با نرخ سود بسیار کم حداقل دو درصد دریافت می کند اما  تولیدکننده داخلی از چنین شرایطی برخوردار نیست بنابراین اصلا شرایط قابل مقایسه ای نیست ضمن اینکه قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی بسیار سخت و دشوار می شود.

آرمان خالقی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : هر چند نرخ سود تسهیلات چند درصدی کاهش یافته است اما همچنان نرخ سود تسهیلات منطقی نیست ضمن اینکه همه تولیدکنندگان امکان استفاده از این شرایط را ندارند.

وی تصریح کرد : در صورتی که تولیدکنندگان به منابع مالی دسترسی داشته باشند قیمت نهایی تولید کاهش پیدا کرده و کیفیت و توان رقابتی  تولیدکنندگان داخلی افزایش خواهد یافت.

وی گفت : در حال حاضر تامین منابع مالی برای بخش تولیدی از نیازهای اساسی تولیدکنندگان داخلی است مسلما این اقدام تاثیر قابل توجهی در بخش مهمی از سبد هرینه های شرکتهای تولیدی خواهد داشت.

وی تاکید کرد : هر چند صحبت های بسیاری در خصوص حمایت از تولید صورت گرفته اما همچنان سیستم بانکی شروط مختلفی را برای دریافت تسهیلات به واحدهای تولیدی مطرح می کند

در حال حاضر بسیاری از  تولیدکنندگان فشار زیادی با دریافت تسهیلات تحمل می‌کنند و این شرایط قطعا رونقی را به بخش های تولیدی نخواهد بخشید.

وی همچنین تاکید کرد : البته امروز ضرورت دارد تا نقش دولت در بخش های تولیدی و صنعتی کم رنگ شده و با برداشت موانع تولید ، فضا برای حضور جدی تر بخش خصوصی فراهم گردد.

وی در ادامه به نقش موثر سرمایه گذاری خارجی بر جریان تولید پرداخت و گفت : امروز شاید تنها راه نجات صنعت و تولید در کشور سرمایه گذاری خارجی باشد البته این مساله می تواند در همکاری مشترک میان صنایع تولیدی داخلی با شرکتهای خارجی صورت گیرد .

این فعال در حوزه تولید و صنعت کشور خاطر نشان کرد : با حضور سرمایه گذاران خارجی مسلما شاهد ورود تکنولوژی جدید و به روز رسانی تولید در بخش های تولیدی و صنعتی در کشور خواهیم بود.

خالقی افزود : به هر میزان امکان حضور بیشتر محصولات خودروسازان داخلی در بازارهای بین المللی فراهم شود این مساله در رفع مشکل واحدهای تولیدی در حوزه تامین نقدینگی، بازار فروش و کیفیت تولیدات آنها بیشتر بروز و ظهور خواهد کرد.

وی تصریح کرد : به هر میزان در صنایع مهم تولیدی همچون صنعت خودرو و قطعه سازی سرمایه گذاری شود و نگاهها به این حوزه تغییر کند توانمندی در این صنعت افزایش یافته و می توان قطعات باکیفیت و با تیراژ بالاتری را در داخل تولید و به بازارهای دنیا صادر نمود.

 
  ::  تماس با ما   :: 
Copyright 2010, asscc.ir, All right reserved انجمن صنفی شرکتهای خدمات پس از فروش خودرو