خودروهایی برای رفاه بیشتر

خدمت امروز: آرش فراهانی: خودروهای اس یو وی (SUV ) یا همان شاسی بلند خودمان؟، و یا خودروهای بزرگتر مثل خودروهای ون؟ و یا کمی بزرگتر یعنی خودروهای کاروان؟ اینها و یا تخصصی تر این آخری شما را به یاد چه موضوعی می اندازند؟ سفر؟ راحتی؟ شخصی؟ رفاه؟ … در این مقاله سعی دارم به وضعیت برخی خودروها از لحاظ میزان رفع انتظارات رفاهی مصرف کنندگان بپردازم. در واقع معرفی گستره و عملکرد خودروهای کاروان، خودروهای پیک نیکی و خودروهایی که اندازه یک خانه مجهز هستند، از مدرن ترین تا ساده ترینشان.

شاید خیال کنید که دیگر زمانی که این خودروها را می شد در خیابان ها دید گذشته است! اما پیش بینی این مقاله این است که تا چند سال آتی خودرو سازها مجبور به ارایه آپشن هایی برای خانه تر شدن به معنای ایجاد رفاه بیشتر در خودروها خواهند شد.

ساختار کلی
در شماره های قبلی مجله مقاله ای برای شناخت شما عزیزان با نحوه کلاس بندی خودروها و شکل و شمایل و اندازه های بیرونی آنها ارایه شد.
دو نوع کلاس بندی که نسبت به سایرین از اعتبار بیشتری برخوردار است یکی کلاس بندی به روش اروپایی و یکی کلاس بندی به روش آمریکایی است که در این مقاله به آن پرداخته نخواهد شد.
ما در این مقاله بیشتر با کلاس خودروهای بیابانیSport Utility Vehicle – SUV
که شامل خودروهای ۴WD (چهار چرخ متحرک) و با قابلیت حرکت در مسیرهای ناهموار خارج از شهر معروف به Off-road هستند، و کلاس خودروهای چند منظوره یا مینی ون MPV – Multi Purpose Vehicle
که به خودروهای استیشنی گفته می شود و دارای طولی بیشتر از خودروهای معمول بوده و مجهز به سه ردیف صندلی با قابلیت حمل حداقل ۷ نفر سرنشین هستند و صندلیهای عقب قابلیت جابجایی و تغییر به حالتهای مختلف را دارند سروکار داریم. این گروه خودروها دارای ۵ در بوده و یک یا دو در به صورت کشویی باز می شوند. از نظر سطح تجهیزات هم این گروه از خودروها دارای امکانات رفاهی تقریبا کاملی بوده و در سفرهای بین شهری،کاربری وسیع تری دارند.

مسافرتی ها
به طور کلی خودروهای مسافرتی را Recreational vehicle یا RV و خودروهای تفریحی می‌نامند. این خودروها به طور کلی به دو گروهِ موتور دار و بدون موتور تقسیم بندی می‌شوند.
همانطور که می‌دانیم خودرو از دو بخش ظاهری داخلی و خارجی تشکیل شده است.
در مورد ظاهر و اندازه خارجی به طبع خودرویی که تا حدودی بزرگتر و جادار تر از یک سدان معمولی باشد زمینه بهتری برای فراهم آوردن وسایل رفاهی خواهد داشت. مثلا در نظر بگیرید یک سدان معمولی را که فقط در آن میتوانید بنشینید، یک ون یا مینی باس را که در آن میتوانید درازبکشید و یک اتوبوس را که می توانید در آن راه هم بروید. به هرحال تیپ خودروهای رفاهی مورد نظر ما همین خودروهای جادار و به اصطلاح خانه مانند هستند.
به یک کاروان مسافرتی در اصطلاح عام و بسیار کلی، کمپر Camper گفته می‌شود. در فرهنگ انگلیسی به فارسی آریانپور به اتومبیل دارای تختخواب، کمپر گفته می‌شود. امکانات رفاهی که در این محیط جادار تعبیه می شوند بخش ساختار داخلی و به اصطلاح دکوراتیو این خودروها هستند که خارج از مجال این مقاله است.کاروان های مسافرتی به شکل ترکیبی پیشرانه و اتاق خارجی به دو دسته تقسیم می شوند.
موتور هوم ها Motorhome
در واقع آنها یک ون بزرگ یا اتوبوس هستند که با تغییر گسترده در شاسی و اتاق تبدیل به خودرویی با ظاهری نو می شوند. گاهی در یک کاروان مسافرتی، ممکن است امکانات حتی از بسیاری از خانه ها بیشتر باشد.

کمپر ون Campervan
این ون‌های مسافرتی بیشتر در اروپا طرفدار دارند و در واقع یک نوع ون هستند که قسمت بار آن ها به طور کلی تغییر نکرده و وسایل رفاهی، در قسمت بار خودرو چیده شده‌اند. کاهش هزینه ها علت تولید مدل کمپروَن به نسبت ساخت پیچیده تر و سخت تر موتورهوم می باشد.
حتی در برخی از کمپروَنها جهت کاهش هزینه، برخی امکانات داخلی مثل حمام و توالت نیز تعبیه نمی‌شود.

کاروان جدا از کشنده
در این مدل خودروی اصلی دستکاری نمی‌شود و کاروان توسط خودروی کشنده حمل می‌شود.
شاید از معایب این دسته این باشد که راننده با کابین ارتباط ندارد. چیزی شبیه واگن های جدای قطارهای قدیمی. در اینجا سرنشینان جهت ارتباط با راننده باید پس از ترمز کامل از کابین کاروان خارج و وارد خودروی کشنده شوند. اما خب بزرگتر شدن فضای رفاهی در اتاق کاروان به دلیل حذف اتاق راننده هم از مزایای این مدل محسوب می شود.

مزایا در نگاه کلی
ایجاد آسایش و راحتی در سفر و مهیا شدن شرایط استراحت، مطالعه، صرف غذا و سایر فعالیتهای فراغتی، کاهش هزینه های غذایی که باید در یک رستوران و یا هتل آنرا صرف می کردید، حذف هزینه اقامت و دردسرهای پیدا کردن جا در محلی که می‌خواهید به آن سفر کنید و حمل اثاثیه ای که نمی‌توانستید با خودروی کوچک جابجا کنید از مهمترین مزایای اینگونه خودروها است.

امکانات در نگاه کلی
گاهی در یک کاروان مسافرتی، ممکن است امکاناتی حتی بهتر از بسیاری خانه ها پیدا کنید! در مدلهای لوکس، امکاناتی نظیر:
– آشپزخانه کامل با اجاق گاز
-ماشین لباسشویی
– ماشین ظرفشویی
– سیستم تهویه و سرمایش و گرمایش
– اتاق نشیمن مبله و میز مطالعه
– تختخواب
– تلویزیون و ابزارهای ارتباطی
– آبگرمکن و دوش سیار
در برخی از مدلهای بسیار لوکس حتی محلی برای حمل خودرو دیگر شما نیز در نظر گرفته شده است.

منابع :
-گزارش (World Model Production Forecasts) از نشریه معتبر (The Economist Intelligence Unit)
E . I . U که توسط انجمن تولیدکنندگان و تجار خودرو (SMMT) در انگلیس ارائه شده است.
– سایتهای معتبر اینترنتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *